Dlaczego warto pić wodę?

Dlaczego warto pić wodę?

„Wszystkie istoty ciągną do wody i wokół niej organizują swoje życie. Podobnie ludzkość. Sercem każdej społeczności jest woda, wielka jak morze albo mała jak źródło.”

 1. Meyer   „Wojna o dąb”

 

Woda będąca najważniejszym składnikiem budowy ludzkiego organizmu  i codziennym elementem życia, jest mało doceniana. Nasze ciało to ok. 65% wody.  Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu MUSIMY zadbać o jego prawidłowe nawodnienie.

 

Woda  to skarb. Wraz z nią dostarczamy mikroelementy niezbędne do właściwej pracy organizmu. Najważniejsze z nich to wapń, magnez i sód. 

Wapń sprawia, że kości i zęby są mocniejsze. Chroni dzieci przed krzywicą, a dorosłych przed osteoporozą. Magnez zwany pierwiastkiem życia, ma znaczący wpływ układ nerwowy oraz sercowo – naczyniowy. Pełni w organizmie różnorodne funkcje. Miedzy innymi reguluje ciśnienie krwi, pomaga radzić sobie ze stresem, łagodzi uczucie lęku, zapewnia zdrowy sen oraz likwiduje nadpobudliwość mięśniową, czyli skurcze, drgania mięśni. Sód odpowiada za regulację gospodarki wodnej w organizmie i wspomaga wydzielanie soków żołądkowych , a także przyspiesza trawienie.

 

Woda bierze udział w licznych procesach metabolicznych. Usprawnia cyrkulację krwi, a zatem ułatwia dostarczanie składników odżywczych do wszystkich narządów, w tym mięśni i stawów. W ten sposób tkanki są zaopatrzone w aminokwasy, witaminy i minerały potrzebne do ich budowy oraz prawidłowego funkcjonowania. Dzięki temu regeneracja przebiega sprawniej, w krótszym czasie ustępują zakwasy i szybciej tracimy zbędną tkankę tłuszczową. 

 

Podczas treningu nie wolno zapomnieć o dostarczaniu odpowiedniej ilości płynów, dzięki temu zachowamy kondycję, siłę i zmniejszymy ryzyko kontuzji. Ponadto mózg pracuje lepiej, a to poprawia intensywność oraz widoczny progres w czasie ćwiczeń. W okresie redukcji szczególnie powinno się zwrócić uwagę na właściwe dostarczanie wody. Poprawi to przemianę materii, a także zlikwiduje uczucie głodu. Zamiast podjadać, wystarczy małymi łyczkami popijać np. wodę z cytryną i miętą.

 

Regularne spożywanie wody mineralnej nawadnia organizm, poprawiając przepływ krwi i limfy.  Skóra staje się jędrna i nawilżona, a paznokcie i włosy zachowują zdrowy i zadbany wygląd. Woda z pomocą mikroelementów redukuje też cellulit, zapobiega retencji wody, przez co dłonie, stopy i twarz nie są opuchnięte. Nawet niewielki ubytek wody w organizmie ma negatywny wpływ na wygląd cery. Skóra staje się poszarzała, sucha, bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych. Niewielkie odwodnienie może nasilić gromadzenie się toksyn, co powoduje pojawianie się zmian skórnych.

Woda jest naturalnym eliksirem młodości, opóźnia procesy starzenia np. zmarszczki i zaniki pamięci.  Przywraca też blask zmęczonej i suchej cerze, odżywia włosy i paznokcie oraz regeneruje mózg.

Nawodnieni i zaopatrzeni w minerały mamy więcej energii oraz motywacji. 

 

 1. Kupuj wodę w zgrzewkach. W ten sposób nie będziesz miał wymówek i w każdej chwili będziesz mógł się nawodnić.
 2. Woź w samochodzie minimum jedną zapasową butelkę na wypadek, gdybyś zapomniał zabrać ją ze sobą do pracy. 
 3. Kontroluj ilości przyjmowanych płynów.
 4. Wypijaj na dobę 0,3 litra wody na każde 10 kg masy ciała, a podczas treningu ok. 30 % dodatkowo. 
 5. Dzień rozpocznij od 2-ch szklanek wody z sokiem z cytryny. Uzupełnisz tym deficyt wody oraz uregulujesz pH organizmu.
 6. Nie popijaj posiłków. Pij wodę 30 min przed posiłkiem i 40 min po posiłku. Zapobiega to zobojętnianiu soków trawiennych, więc poprawia pracę  układu trawiennego.

 

ATklub fitness & beauty

 

* Dowiedz się o „wakacyjnej rewolucji” klikając w link www.atklub.pl/wakacyjna_rewolucja/

Recommend
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • LinkedIN
 • Pinterest
Share
Tagged in