Powrót do listy

Rolowanie

ATklub Fitness & Beauty mieszczący się w Krakowie przy ul. Zawiłej 66 to miejsce, które szczyci się kompleksowym podejściem do klientów.

Tu, coś dla siebie znajdą miłośnicy zajęć grupowych tj. Indor Cycling, Stability & Core, Pilates, Joga czy Fit Box oraz zajęć indywidualnych.

Osoby dbające o swoje ciało mogą również skorzystać z zabiegów na twarz i ciało, masaży relaksacyjnych i fizjoterapeutycznych oraz konsultacji z profesjonalnym dietetykiem w naszej Strefie BEAUTY.

Ponieważ chcemy zapewnić naszym klientom obsługę na najwyższym poziomie, wciąż się szkolimy i poszerzamy swoje kompetencje.

Na początku grudnia, w naszym klubie odbyło się dwudniowe szkolenie z podstaw „Smart Mobility Training” zorganizowane i przeprowadzone przez SMART TRAINING School.

Wzięli w nim udział instruktorzy zajęć grupowych min. Fit Box, Kalistenika czy Indoor Cycling, trenerzy personalni, pracownicy recepcji, kosmetologowie i rehabilitanci.

Zgłębiliśmy między inny anatomię i fizjologię powięzi, zasady rozluźniania powięzi w obrębie tułowia, szyi, kończyn górnych, dolnych oraz bardzo ważnej powięzi piersiowo-lędźwiowej.

Szkolenie miało na celu poszerzenie naszej wiedzy dotyczącej technik rozluźniania powięzi poprzez tzw. rolowanie, oraz możliwości efektywnego połączenia ich z technikami stretchingu.

 

Czym jest ROLOWANIE i co ma na celu?

Zacznijmy może o krótkiej definicji POWIĘZI.

Powięź to tkanka otaczająca wszystkie nasze mięśnie i narządy. Ta kolagenowo-włóknista struktura ma zdolność przenoszenia naprężeń, magazynowania wody i energii. Powięź umożliwia również zachowanie odpowiedniej postawy i ochroni nasze mięśnie, stawy i narządy.

Rolowanie natomiast, to rodzaj terapii mięśniowo-powięziowej polegającej na automasażu specjalnym wałkiem tzw. rollerem.

 Po co się rolować?

Pracujemy z walkami między innymi po to, by uzyskać efekt automasażu mięśniowo- powięziowego, rozluźnienia punktów spustowych (trigger points), które powodują spięcia całych łańcuchów mięśniowych.

W praktyce treningowej celem jest:

  • zwiększenie bądź utrzymanie zakresów ruchomości w stawach,
  • przyspieszenie regeneracji potreningowej,
  • w przypadku rolowania zarówno przed jaki i potreningowego zapobieganie kontuzjom

Przed czy po?

Rolowanie jest potrzebne, to już wiemy, inne jednak cele przyświecają rolowaniu przed, a inne po treningu.

Już tłumaczymy.

Rolowanie PRZED treningiem ma na celu pobudzenie i ukrwienie mięśni oraz przygotowanie naszego układu nerwowego do pracy. Wykonujemy je na napiętych mięśniach korzystając z wałka z wypustkami. Nasze ruchy powinny być szybkie i krótkie, wykonujemy 5 do 8 powtórzeń na te partie mięśni, które będą zaangażowane w trening.

PO treningu, sięgamy po wałek, by rozluźnić i uwodnić powięź, poprzez ucisk dostarczamy też naszym mięśniom substancji odżywczych potrzebnych do regeneracji.

Rolowanie powinno się wykonać po wykonanej pracy ewentualnie kilka godzin po treningu.Wykorzystujemy tym razem wałek gładki o różnym stopniu twardości, piłki, duoball’e i małe rolki. Pracujemy na rozluźnionych mięśniach, wykonując od 8 do 15 powtórzeń. O więcej szczegółów dotyczących technik rolowania możesz zapytać naszych trenerów.

 Czy rolowanie musi boleć?

Niestety, najczęściej tak. Pamiętajmy o tym, że ból został nam dany po to, by informować o tym, co się dzieje z naszym ciałem. Wystąpienie określonych objawów bólowych podczas prawidłowo przeprowadzonego rolowania związane jest z wykrytym podczas tego procesu problemem mięśniowo- powięziowym. W skali bólowej 0-10 VAS (Visual Analog Scale), gdzie 0 to brak bólu, a 10 to najsilniejszy wyobrażalny ból podczas rolowania powinien wahać się między 7-8. Każdy ma inny próg bólu dlatego słuchajmy swego ciała.

Jeśli nie boli wcale lub ból jest ledwo odczuwalny- sięgnijmy po twardszy wałek lub piłkę. Jeśli ból jest nie do wytrzymania zwolnijmy ruch lub zmniejszmy liczbę powtórzeń.

Kto powinien się rolować i jak często?

Kto? W zasadzie wszystkie zdrowe osoby, nie tylko te trenujące. Jeśli więc czasami czujesz sztywność lub bóle mięśni, po treningu cierpisz na tzw.

”zakwasy”, dochodzisz do formy po kontuzji, lub trenujesz, nic Cię nie boli i chcesz by tak zostało, to sięgaj po wałek 3 razy w tygodniu. Najlepiej co drugi dzień, codzienne rolowanie to też niedobry pomysł. Powięź, mięśnie, stawy, ścięgna i kości wszystko to, też potrzebuje czasu na regenerację. Daj sobie czas.

 Jak najlepiej rozpocząć swoją przygodę z rolowaniem?

Automasaż  mięśniowo- powięziowy to nie jest łatwa sprawa i może być szkodliwy jeśli wykonujemy go źle. Dlatego najlepiej poproś o pomoc jednego z naszych trenerów. Pomożemy Ci odpowiednio dobrać rodzaj wałka, pokażemy techniki masowania i przeprowadzimy bezpiecznie przez trening. Że bezboleśnie, oczywiście obiecać nie możemy 🙂

 

Kliknij w link i dowiedz się w jakie dni na Sali 1 oraz Sali 2 jest ROLOWANIE http://atklub.pl/fitness/grafik-zajec-fitness-sala-2/#rolowanie

Udostępnij ten wpis swoim znajomym:

ATklub fitness & beauty

Kontakt
ul. Zawiła 66, 30-390 KRAKÓW
kom. 789 40 60 70 kom. 789 40 60 71 tel. 12 257 41 12 recepcja@atklub.pl
Godziny otwarcia
FITNESS
pn–pt: 06.00–22.00 sb: 08.00–16.00
BEAUTY
pn–pt: 09.00–20.00 sb: 08.00–15.00
Numery kont bankowych: FITNESS: 77 1240 4432 1111 0010 7189 5566 BEAUTY: 26 2490 0005 0000 4500 1934 1322