Gong jest starym instrumentem muzycznym używanym już w epoce brązu. Przetrwał do dzisiaj na terenie Azji Południowo – Wschodniej głównie jako instrument folklorystyczny.
W XX wieku zaczęto go stosować jako instrument terapeutyczny najpierw w Stanach Zjednoczonych, a potem w prawie całej Europie.
Celem kąpieli w dźwiękach gongu jest przede wszystkim relaksacja. Znikają wtedy blokady nagromadzone w ciele, rozluźniamy się i relaksujemy. Ma to fundamentalne znaczenie dla ciała funkcjonującego przeważnie w dużym napięciu. Koncert gongów to masaż ciała falą dźwiękową.
Dźwięki gongu działają tonizująco na ludzkie emocje – pod ich wpływem rozluźniają się napięcia emocjonalne, uspokajamy się i wyciszamy.
Gongi pomagają także odprężyć umysł, przeładowany zwykle nadmierną aktywnością.
Podczas sesji masażu dźwiękiem możemy zasypiać lub doznawać przyjemnych stanów np.: uczucia rozwibrowania ciała czy niezwykłej lekkości.
Misy tybetańskie, podobnie jak gongi są rodzajem dzwonów. Dźwięk mis jest subtelniejszy. Zwykle służą one do bezpośredniego masażu ciała. W towarzystwie gongów wzbogacają wrażenia słuchowe i świetnie uzupełniają relaksację.
Kąpiel w dźwiękach gongu nie jest wskazana dla kobiet w ciąży, osób z rozrusznikiem serca oraz z epilepsją.