Powrót do listy

Samoobrona w pigułce – Poznaj swoją siłę!

30 marca 2019 r. w ATklub fitness & beauty w Krakowie przy ul. Zawiłej 66 odbyło się seminarium „Samoobronaw pigułce”.

Prowadzący zajęcia instruktor sztuk walki COMBAT SELF DEFENSE Wojciech Szwagrzyk jest specjalistą ds. bezpieczeństwa, który współpracował ze specjalistami m. in. z Izraela oraz Wielkiej Brytanii. Jako doświadczony pasjonat sztuk walki i chętnie dzieli się  swoją wiedzą z innymi.

System COMBAT SELF DEFENSE składa się z min z elemenów: Ju-jutsu, Aikido, Krav Magi, Boksu.

 

Zajęcia składały się z trzech części:

  • teoretycznej,
  • praktycznej,
  • praktyczno-teoretycznej.

Seminarium rozpoczęło się punktualnie o godzinie 12.00 w dużej sali fitness od ogólnorozwojowej rozgrzewki. Wojtek zwrócił uwagę aby wszystkie stawy były odpowiednio zmobilizowane i gotowe do ćwiczeń.

Następnie przeszliśmy do zgłębiania tajników samoobrony. Pierwszą zapoznaną techniką były  bloki przed ciosami zadawanymirękami.

Techniki, których się uczymy są po to aby je użyć w momencie gdy nie mamy możliwości aby się oddalić lub odstraszyć przeciwnika
Wojciech Szwagrzyk

Ucząc się teorii odgrywaliśmy scenki sytuacyjne.

  • Ćwiczyliśmy jak skutecznie wyzwolić nasze ręce z niepożądanego uchwytu.
  • Omówiliśmy wykorzystanie duszenia w samoobronie oraz techniki obrony przed nim

Wszystkie ćwiczenia odbywały się w parach. Aby lepiej umieć stosować poznane techniki instruktor stosował zmiany w parach. Każdy uczestnik ćwiczył z każdym oraz z prowadzącym.

„Krzyk, zdecydowany ruch, jakakolwiek reakcja jest lepsza niż bierność!” Czy wiecie co zrobić gdy chwyta nas ktoś od tył?
Wojciech Szwagrzyk

Po opanowaniu podstawowych technik samoobrony przeszliśmy na klatkę schodową. Zmiana otoczenia podczas „niespodziewanego” ataku w zamkniętym pomieszczeniu przysporzyła nam wiele kłopotów. Dzięki ćwiczeniom pod czujnym okiem Wojtka nabraliśmy doświadczenia i taka sytuacja przestała być dla nas zaskoczeniem.

Mamy nadzieję, że nikt nie znajdzie się w sytuacji wymagającej obrony koniecznej
ATklub fitness & beauty

Wraz z doskonaleniem nowo nabytych umiejętności rósł stopień trudności. Przeszliśmy na siłownię. Urządzenia oraz maszyny do ćwiczeń pełniły rolę przeszkód. Należało uważać aby się o nie nie przewrócić. Znów okazało się, że wcześniej nabyte umiejętności w nowych warunkach nie jest tak łatwo wykorzystywać. Wojciech pokazał nam co należy robić gdy przeciwnik wyciągnie nóż.

V1 w pierwszej chwili uciekać

V2 gdy nie da się uciekać lub oddaliśmy już wymagane kosztowności pokazał nam jak wytrącić nóż.

W warunkach dogodnych do ćwiczeń wytrącenie noża jest to do wykonania, lecz na naszym podstawowym poziomie wg. mnie jeszcze nie.

Dla ciekawostki zaznajomiliśmy się również z techniką odbierania  przeciwnikowi broni palnej z  rąk. Tak jak podczas poprzedniej sytuacji w warunkach „sterylnych” jest to do wykonania lecz w sytuacji autentycznego zagrożenia przy nadmiernej ilości stresu jest to na naszym poziome również nie do wykonania☺ Miło jednak wiedzieć, że dobrze wyszkolony zawodowiec jest w stanie coś takiego wykonać w akcji.

 

Następnie wyszliśmy na zewnątrz. Wojtek zaznajomił nas z dostepnymi na rynku cywilnym akcesoriami do samoobrony.  Pokazał oraz wytłumaczył nam jak działa gaz pieprzowy.

Przed klubem zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.

 

 

 

 

 

Na koniec wróciliśmy do klubu. Usiedliśmy w kawiarni gdzie mogliśmy kolejny raz zadać Wojtkowi nurtujące nas pytania. Wiele ich nie było, co w tum przypadku podkreśla tylko profesjonalizm prowadzącego

Na szczęście ATklub fitness & beauty jest bardzo bezpiecznym miejscem, gdzie panuje miła, rodzinna atmosfera. Wiemy, że nigdy nie będziemy musieli stosować tu nowo nabytych umiejętności.

Zapraszamy na ponowne seminaria. Śledźcie nasz funpage na facebooku oraz aktualności na stronie www.atklub.pl

Udostępnij ten wpis swoim znajomym:

ATklub fitness & beauty

Kontakt
ul. Zawiła 66, 30-390 KRAKÓW
kom. 789 40 60 70 kom. 789 40 60 71 tel. 12 257 41 12 recepcja@atklub.pl
Godziny otwarcia
FITNESS
pn–pt: 06.00–22.00 sb: 08.00–16.00
BEAUTY
pn–pt: 09.00–20.00 sb: 08.00–15.00
Numery kont bankowych: FITNESS: 77 1240 4432 1111 0010 7189 5566 BEAUTY: 26 2490 0005 0000 4500 1934 1322